Stacje ładowania aut elektrycznych
Stacja ładowania to urządzenie kluczowe dla samochodów elektrycznych. Dlatego też zdecydowaliśmy się zainwestować w nie i umieścić w naszym salonie. Dzięki temu osoby, które kupią pojazd jeszcze zanim nim wyjadą, mogą liczyć na pełną baterię. To jednak nie wszystko, ponieważ zdecydowaliśmy się również na inwestowanie w uruchamianie stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Stacje ładowania są już ogólnodostępne w poniższych lokalizacjach:
1. Biała Podlaska, ul. Brzeska 170A stacja AC i DC (szybkie ładowanie)
2. Biała Podlaska, ul. Sidorska 2G stacja AC i DC
3. Opole, ul. Oleska 121 stacja AC i DC
Operatorem jest EQUAY.
Niniejsze ładowarki zostały dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za jego treść odpowiada wyłącznie PPUH Orion Sacewicz Krzysztof.
Jak działa stacja ładowania w praktyce?
Stacja składa się ze specjalnie przygotowanych stanowisk wyposażonych w ładowarki samochodów elektrycznych. Wystarczy podpiąć je za pomocą przewodu do samochodu i rozpocząć ładowanie. To może odbywać się na dwa sposoby, pierwszy obejmuje prąd stały, którym możesz ładować samochód bezpośrednio w systemie szybkiego ładowania. Istnieje także możliwość wyboru prądu przemiennego, który po połączeniu samochodu z ładowarką zostanie dostosowany do mocy przetwornicy. Zachęcamy jednak do doładowywania pojazdów również w domu, to skuteczna i korzystna cenowo metoda. W każdy z naszych samochodów znajduje się odpowiedni do tego przewód.
Stacje ładowania samochodów AC i DC
Stacje ładowania samochodów elektrycznych dzielą się na modele AC i DC. Pierwsze z nich ładują pojazdy prądem zmiennym. Oznacza to nieco dłuższy czas, który upływa od momentu podłączenia auta do wypełnienia jego baterii. Moc takich ładowarek zwykle wynosi 13 kW, a napięcie – 230 V lub 400 V. Niektóre systemy nie mają zabezpieczenia EVSE, czyli sterownika, który zapewnia optymalny poziom ładowania. W modelach z takim systemem moc zwykle jest wyższa i wynosi do 22 kW.
Znacznie większą wydajnością cechują się ładowarki do samochodów elektrycznych DC. Wykorzystują one napięcie na poziomie 400-800 V. Moc takich urządzeń wynosi od 50 do nawet 350 kW. Przy bardziej wydajnych modelach przewody chłodzi się cieczą, ponieważ podczas ładowania wydziela się duża ilość ciepła. Takie ładowarki wymagają odpowiedniego rozplanowania sieci energetycznej i magazynów energii. Utrzymanie ładowarek DC jest zwykle znacznie bardziej kosztowne. Takie urządzenia cieszą się jednak dużą popularnością wśród właścicieli aut, którym zależy na jak najszybszym uzupełnieniu akumulatora.